Групова психотерапія

Групова психотерапія – це форма  психотерапевтичного лікування, яка використовується при терапії багатьох ментальних розладів. У цьому випадку психотерапевт працює з оточенням пацієнта або з групою людей, які мають однотипні психологічні проблеми.

 

Зустрічі у груповому форматі проводяться регулярно з певною періодичністю (найчастіше 1 раз на тиждень). Оптимальна кількість учасників групи від 8 до 12 (але не більше 15 осіб). На сеансах фахівець використовує різні інструменти (наприклад, психодраму, тілесно орієнтовану терапію, терапію мистецтвом, когнітивно-поведінкову терапію, гештальттерапію та інші підходи). Тривалість групового лікування може становити від кількох місяців до кількох років.

Історія групової психотерапії
Одним із перших фахівців, які використовували для допомоги пацієнтам груповий підхід, був Джозеф Пратт з Массачусетського шпиталю в Бостоні. У 1905 році при лікуванні хворих з тяжкою формою туберкульозу, які не мали коштів на перебування у стаціонарі, він використовував зустрічі групами. Терапевт читав лекції про те, який спосіб життя допомагає у боротьбі із захворюванням. Пацієнти на таких зустрічах не лише слухали лекції, а й ділилися подіями зі свого життя, обговорювали їх.

Пратт зазначив, що  стан здоров’я тих, хто відвідував групові зустрічі, покращувався швидше, ніж у тих, хто отримував дороге лікування, тобто психотерапевтичний ефект перевищував результати класичного лікування. На підставі результатів лікування своїх пацієнтів Пратт розробив методику групової психотерапії, але родоначальником цього напряму вважають Якоба Леві Морено, який запропонував форму групової терапії, яка отримала назву «психодрама». Свій активний розвиток групова психотерапія отримала після Другої світової війни, а в 60-х роках XX століття її почали широко використовувати в клінічних умовах.

Суть методу групової психотерапії

Методика спрямована  на виведення пацієнта з ізоляції, надання йому можливості проговорити проблему. Під час групових зустрічей перебіг бесіди проводиться одним або декількома психотерапевтами таким чином, щоб усі учасники отримали необхідну допомогу та підтримку.


Обмін розповідями про життєві ситуації, самопочуття та їх обговорення допомагають кожному з присутніх відволіктися від своїх переживань, порівняти досвід та погляди інших людей. Визнання своїх психологічних проблем вголос, отримання інформації про аналогічні ситуації в інших людей допомагають поступово знайти вирішення складнощів, нормалізувати повсякденне життя.

Методики для групової психотерапії

Під час роботи з  групами пацієнтів психотерапевти найчастіше використовують такы методи: груповий аналіз та психодраму.

  • Груповий аналіз є оповіданнями членів групи про себе і подальший вільний обмін думками. Учасники діляться особистим досвідом. Такий обмін сам собою є допомогою пацієнтам, а психотерапевт сприяє пошуку ефективного способу вирішення існуючих труднощів.
  • При використанні методу психодрами кожен учасник групи приміряє на себе роль актора на сцені та розігрує ситуацію з життя. Це допомагає подивитися на проблему з боку, щоб зрозуміти її суть.

Відмінні риси та переваги групової психотерапії

В основі групової  психотерапії лежать зворотний зв’язок, обмін думками та ефект «дзеркала». Кожен учасник привносить у групу свою думку та особистий досвід. Він ділиться ними з іншими пацієнтами і таким чином допомагає як собі, так і іншим учасникам групи. Пацієнт поділяє свої проблеми з іншими членами групи, позбавляється ізоляції, разом із ними працює над виходом зі складної ситуації. Робота у групі з досвідченим психотерапевтом також допомагає позбутися невпевненості, підвищити самооцінку, зрозуміти особливості функціонування своєї психіки, навчитися контролювати емоції. Учасники терапії за необхідності отримують підтримку від інших членів групи, що сприяє подоланню складних психологічнихперешкод.

Проблеми, які вирішує групова психотерапія

Групова психотерапія ефективна, як при психологічнихрозладах,так і при соматичних захворюваннях. Найчастіше психотерапевти рекомендують роботу в групах пацієнтам, які борються із залежностями (наприклад, наркоманією, алкоголізмом), при депресіях, тривожних розладах, поведінкових проблемах, порушеннях харчової поведінки (наприклад, булімії, анорексії), панічних атаках, агорафобії, психосоматиці, фобіях.

 

Групова психотерапія може використовуватися в поєднанні з індивідуальною терапією або як самостійний метод лікування. Оптимальний варіант терапії психотерапевт підбирає для кожного пацієнта окремо.

 

Записуйтесь на групову психотерапію, щоб отримати кваліфіковану допомогу та підтримку у вирішенні психологічних проблем.

Запис на консультацію

Для отримання професійної психологічної допомоги просимо заповнити форму