Когнитивно-поведінкова терапія

Когнитивно-поведінкова терапія (КПТ, cognitive behavioural therapy, CBT) – поширена психотерапевтична техніка, яка ефективна при багатьох психологічних розладах. КПТ є одним з основних методів, які спеціалісти нашого центру використовують для допомоги пацієнтам. На відміну від багатьох інших методів, дана терапія передбачає втручання у сферу підсвідомості.

Історія появи КПТ
Когнітивна та поведінкова методики психотерапії протягом тривалого часу були самостійними методами лікування. У деяких дослідженнях їх навіть протиставляли один одному з метою з’ясувати, який метод є найбільш ефективним. Об’єднання двох технік в єдину схему лікування психологічних проблем відбулося у 1980-1990 роках. Перші успішні схеми лікування панічних розладів з використанням обох методів були розроблені Девідом М. Кларком із Великобританії та Девідом Х. Барлоу зі Сполучених Штатів Америки.

На чому ґрунтується психотерапевтична техніка КПТ

  • В основі когнітивного підходу лежить твердження про те, що причиною порушень нервово-психічної сфери та психологічних проблем є певні переконання, думки та стереотипи мислення, що мають дисфункціональний характер. Таким чином, зміна мислення та емоційних реакцій призведе до позбавлення від психологічних розладів.
  • В основі поведінкового підходу лежить теорія біхевіоризму, за якою зміна поведінки дає можливість змінити емоційні реакції та стереотипи мислення. Біхевіоризм передбачає коригування поведінки шляхом підкріплення його сприятливих форм та відсутності підкріплення небажаних поведінкових моделей.

В яких випадках допомагає когнитивно-поведінкова терапія

Однією з найпоширеніших причин психологічних розладів є поведінка чи думки, що з’явилися як набутий досвід всупереч самому собі. Такі неадаптивні думки та поведінку можна порівняти з неконтрольованими реакціями, які автоматично з’являються при певних обставинах (наприклад, невдачі в особистому житті призводять до думок про повну неспроможність у всіх життєвих аспектах, поява працівника поліції у полі зору викликає почуття провини). КПТ допомагає подивитися на такі мисленнєві моделі по-новому та поступово змінити їх на адаптивне мислення.

Терапія ефективна для лікування депресій (у складних випадках вона може бути допоміжним інструментом у період прийому медикаментів), тривожних розладів, ПТСР, залежностей. Також за допомогою даної методики успішно лікують розлади сексуальної та харчової поведінки, психосоматичні розлади.

Який результат дає лікування

Когнитивно-поведінкова терапія допомагає замінити неадаптивні думки чи поведінку на більш відповідні реакції. За цією методикою в основі лікування та роботі з підсвідомістю лежать когнітивні схеми, а чи не психоаналіз. Саме когнітивна складова надає сенсу поведінці та емоціям у тій чи іншій ситуації.

Методика ефективна для лікування психологічних проблем, як в дорослих пацієнтів, і дітей. У дітей когнітивна реакція розвинена слабше, ніж у дорослих, тому психотерапевт насамперед працює з поведінкою дитини. Тільки після корекції поведінкової складової психотерапевтична робота зосереджується на когнітивній сфері.

Як проходить лікування методом КПТ

У кожному випадку психотерапевт виявляє індивідуальні проблеми пацієнта та визначає підхід, який буде найбільш ефективним для їх усунення. З цією метою проводиться аналіз впливу думок пацієнта на його поведінку. Потім визначають, які з них є адаптивними (відповідають реальній ситуації), а які не відповідають реальності.

Зазвичай проблемні неадаптивні мисленнєві моделі розбивають на кілька компонентів, із якими працюють почергово за допомогою когнітивних функцій (наприклад, уяви, пам’яті, побудови асоціативного ряду). Зміну поведінки, думок та емоцій оцінюють у порядку їх появи. Залежно від проблем пацієнта, психотерапевт приділяє більше уваги поведінковим реакціям або думкам (когнітивній сфері). За потреби в лікуванні додатково використовують тілесно-орієнтовані методики психотерапії.

Найчастіше курс лікування психологічних проблем методом когнитивно-поведінкової терапії складається з 10-25 сеансів, які проводяться щотижня.

Запишіться на прийом до спеціалістів нашого центру, щоб ефективно вирішити психологічні проблеми, які заважають жити повним життям.

 

Запис на консультацію

Для отримання професійної психологічної допомоги просимо заповнити форму